Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A nagyvállalatoknak a valós környezeti és társadalmi hatásokról kellene beszámolniuk.
„Az olaj és földgáz kitermelése, valamint a bányászati módszerek komoly kockázati tényezők. Veszélyt jelentenek az éghajlatra nézve, a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünk hatásai ugyanis napról napra súlyosbodnak.
Ezen energiahordók a nemzetgazdaságok számára is veszélyt jelentenek, ezt bizonyítják a szárnyaló energiaárak és a globális nyersanyagpiacon jelentkező bizonytalanság. A fosszilis tüzelőanyagok továbbá a demokráciát is veszélybe sodorják, hiszen diktátoroknak is segítenek hatalmon maradni.
Arról nem is beszélve, hogy milyen kockázatokkal jár a kitermelésük világszerte azok számára, akik olaj- és gázmezők, illetve bányák közvetlen közelében élnek és emberi jogi visszaélésekkel és környezetrombolással kell szembenézniük. De még a befektetők számára is veszélyes játékot jelentek, pénzügyi és reputációs szempontból is.
Ezen kockázatok megszüntetéséhez – és egy fenntarthatóbb világ megteremtéséhez – elengedhetetlen, hogy a kitermelésben szerepet játszó nagyvállalatok felfedjék tevékenységeik valódi hatásait és azok igazi mértékét. Az Európai Unióban jelenleg arról folyik a vita, hogy a cégeknek ezt milyen formában kellene megtenniük.
Az Unióban küszöbön áll annak a jogszabálynak a reformja, amely arra kötelezi a vállalatokat, hogy tevékenységeik társadalmi és környezeti hatásait tegyék nyilvánossá. Így a nem pénzügyi információk közzétételéről szóló irányelvet (NFRD) hamarosan felválthatja a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelv (CSRD).
Jelenleg zajlanak még a tárgyalások a végleges szövegről – uniós szakzsargonnal élve a „háromoldalú egyeztetések”, de már célegyenesben vagyunk. Várhatóan a végső egyeztetések még azelőtt lezárulnak, hogy Franciaország átadná az EU soros elnökségét júniusban.”